این جستار شامل 0 پاسخ ، و دارای 1 کاربر است ، و آخرین بار توسط  admin در 1 سال، 5 ماه پیش بروز شده است.

• نویسنده

admin
    سرپرست کل

سوال :

با سلام به شما استاد گرامی و ارجمند جناب آقای غفارزاده و آرزوی تندرستی یک سوال کوتاه دیگری پیش آمده که خواستم با شما مطرح کنم ، امیدوارم که وقت زیادی از شما نگیرد . منظور از ” وکان عرشه علی ال ماء ” در سوره هود چیست؟! خداوند که عرشی که ما فکر می کنیم ندارد که روی آب باشد.

با تشکر فراوان از الطاف بی دریغ شما ، و جزکم الله خیرا فی دنیا و فی الاخره

صادق

پاسخ :

جناب آقای صادق کیانی

با سلام وتشکر، ایمیل شما را دریافت کردم . در مورد سؤالتان راجع به آیه مبارکه : باید به طور خیلی خلاصه عرض کنم که همانطور که می دانید عرش، مقام یک انسان کامل است . ( رجوع کنید به شرح “کتاب دعوت بشر به یگانگی” مبحث: عرش چیست؟) . یک انسان موجودی به تمامه زنده است و زندگی وابسته کامل به وجود آب .وَجَعَلْنَا مِنَالْمَاءِكُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ. اگر قرار باشد موجودی کامل با مظهریت تام خداوند خلق شود و عرش نامیده شود ،پس عرش آن بر آب مستقر است . چون آب به وجود آورنده و بر پا دارندة حیات به معنای مطلق است. از وقتی که یک موجود تک یاخته به وجود آمد تا وقتی که یک انسان کامل با جامعیت تمام و مظهریت کامل حق، متولد شد و بی وقفه حیاتش ادامه دارد، همه و همه اساس وجود و بقایشان آب است. پس اگر در قرآن بخوانیم که عرش خداوند بر آب است نباید تعجب کنیم . اگر آیه را تمام بخوانید خواهید دید که موضوع آیه خلقت انسان است.

امید که مفید بوده باشد.

با آرزوی موفقیت برای شما و دوستان عزیزتان

سعید غفارزاده

25.11/1393

14/2/2015

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.

support
با ما در تماس باشید
درخواست پشتیبانی
Please Wait
Please Wait